Táncrend

A Magyar Nyelv Értelmező Szótára szerint a

tánczrend bálban, táncmulatságon rendszerint selyemzsinoron függő könyvecske, a táncok sorrendjének jegyzéke, amelynek rovataiba rendszerint a bálozó nő írta oda, hogy melyik táncot kinek ígérte.


A kezdet

A táncrend a bálok hagyományos velejárója. Igazi virágzásuk a kiegyezés után feléledő nagy bálokon indult meg. E szép kellékek — eleinte egyszerű kivitelezésű — virágmotívumokkal díszített kis füzetecskék voltak. Belső lapjukon az est kiemelt táncai (keringő, polka, francia négyes, csárdás) sorakoztak kis távolságra egymás alatt, helyet hagyva a hölgyet felkérő lovagok nevének. A nevet mindig a hölgy írta be, így akár azt is mondhatta: „Sajnálom, nincs több hely a táncrendemben”. E kijelentés valóságtartalmát úri ember nem ellenőrizhette.


A folytatás

A századfordulón a táncrendek gazdag választékával találkozunk. Valóságos remekműveket hoztak lére, bőr borítóval, dombornyomású díszekkel. Nem egy közülük már művészeti alkotásnak számított. Altalában kis lánccal rögzítették a ruhához, vagy a táskához.


Napjaink táncrendjei

Ma a táncrendből régiség lett. A báltermekbe sok mindent visszavarázsoltak, ami régmúlt idők hangulatát idézi, kivéve a táncrendet. Előfordul, hogy egy-egy korabeli műalkotás másolatát a meghívóhoz csatolják. Ez azonban csak minta, érték nélkül. Más szóval: nem tartozik hozzá a szertartás. Korunk nosztalgiázó hajlamát kiválóan aláfestené a szép báli ruhákhoz illeszkedő kis füzet, amelyben a táncokra felkérő lovagok nevei sorakoznának. Érdemes lenne újra feléleszteni ezt a régi szokást! – gondolta Timár Veronika 1998. januárjában.


A táncrend bevonul a Pannon Egyetemre

A gondolatból tett lett. 1998. február 12-e fordulópontot jelentett a táncrend töténetében. Ezen a napon rendezte a Jó Hangulat Klub első bálját. Veronika ötlete alapján elkészültek a kis füzetek (a képen látható). A borítóra az  általa rajzolt rózsa került. A zenei összeállítás is Veronika műve volt.

táncrendbe iras Az első táncrendes, keringős, polkás bál (tánczvigalom) tetszést aratott. A táncrendben a keringőkön és polkákon kívül legnagyobb sikere a gyertyafény keringőnek van, amit égő gyertyával a kezünkben táncolunk. Ez a táncrend utolsó száma: egy szertartás fénypontja, amikor kialszanak a lámpák és csak a gyertyák világítanak.


2016 márciusáig már 55 bálon működött a táncrend. Még senki sem unja. Szeretnek-e a mai fiatalok is keringőzni és polkázni? Klubunk 13 működése után egyértelmű az igen válasz. Aki nem hiszi, járjon utána! (A füredi Anna-bál szervezői is megnézhetnék.)



T. V. és T. L. (2016. febr. 21.)


Előző lap folytatása


Táncaink