Fő jellemzők

Legfontosabb tudnivalók

korok Népek táncai klub. A Jó Hangulat Klub különböző népek táncait táncoló hobbiklub. A népek táncai egy különleges műfaj. Angol megfelelőjét, az IFD (International Folk Dance) rövidítést, elterjedten használják szerte a világon. Képzeljünk el sokféle táncházat (skót, görög, magyar, délszláv, izraeli stb.) egy helyen és egy időben! Talán ehhez hasonlítható legjobban az IFD. Meggyőződésem, hogy nem lehet semmihez sem hasonlítani, mert nincs párja.

Jó a közösség. Németországban, Nagy-Britanniában, az USA-ban, Ausztráliában és más országokban több száz IFD Club működik. Ezek alapelvei szinte megegyeznek a Jó Hangulat Klub elveivel. E klubok elsődleges célja a közösségformálás. A kedvtelésből, a móka kedvéért való táncolás kiváló közösségteremtő eszköz. Elsősorban ezért táncolunk mi is. Előfordul, hogy egy-egy koreográfia tanulása közben keresgéljük a társunkat, de előbb vagy utóbb mindenki megtalálja párját (előfordul, hogy nem csak a táncban).

Kellemes, házasságoknak is kedvező környezet. Mérsékelt hangerő mellett lehet beszélgetni is. A füst- és alkoholmentes környezet, valamint a kivilágított terem további előfeltételei a jó hangulatnak és a jó barátságok kialakulásának. Az eltelt időben számos olyan párkapcsolat is létrejött, ami házassághoz vezetett. Eddigi (2024. július) házasságok: Katalin és András, Rita és László, Angelika ás Lajos, Eszter és Zoltán, Mária és László, Adrienn és Dénes, Rita és Balázs, Brigitta és Tamás, Gabriella és Tamás, Zsófia és Ákos, Anita és Csaba, Júlia és László, Adrien és Márton, Klaudia és Dávid, Krisztina és Áron, Hajnalka és Tamás. 70. bálunkon (25 évesek voltunk) 9 házaspár jelent meg közülük. A klubházasságokból 22 gyerek született (2018. aug. 20-ig).

Teljesen öntevékeny csoport. A Veszprémi Egyetem Közművelődési Titkárságának öntevékeny csoportjaként 1997 szeptemberében „alakultunk” – hallgatói, azaz felülről jövő kezdeményezésre. A tagokról nyilvántartást nem vezetünk, hiszen bárki bármikor csatlakozhat hozzánk és el is hagyhat bennünket. A nem hivatalos létszám 100 és 200 között lehet. Ebből egy-egy klubesten rendszerint negyvenen-hatvanan jelennek meg (vizsgaidőszakban kevesebben).

A Köművelődési Titkárságtól kapjuk az E épület kamaratermét, amelynek mérete ideális a táncolásra. A táncesteken és a bálokon való részvétel ingyenes. Bevételünk nincs.

tancrend Kezdőknek is, dolgozóknak is. Táncprogramunkat nem csak hallgatóknak, hanem dolgozóknak is szánjuk. A városból és környékéről is szívesen látunk minden érdeklődőt.

A közösségi szellem erősödése közben természetesen a tánctudás is fejlődik , de ez másodlagos kérdés, hiszen a fellépést és versenyzést nem ismerjük. Ennek megfelelően teljesen kezdők is jól érezhetik magukat nálunk.

A tánc nem ismeri a felső korhatárt, mivel nem színpadi táncról van szó. Az a fontos, hogy a táncos lélekben legyen fiatal. Egy régi sláger szavaival élve: „Nem az a fontos, az ember hány éves, csak a szíve legyen fiatal!” Egy amerikai IFD klub arra büszke, hogy a legidősebb tagja 90 éves. Nálunk a felső korhatárt Marika „néni” jelenti, őt követi a klub vezetője.

Évente 3 bált (táncvigalmat) rendezünk. A szertartás kedvéért ilyenkor feldíszítjük a termet és magunkat. A bálokon van lovagi ceremónia és táncrend is. A felvétel a 34. bálunkon (2009. február 20.) készült.

Testnevelési óra is. A Testnevelési Tanszék jóvoltából 1998 óta az aktív klubélet testnevelési óraként is elszámolható. A klubvezető – a táncos jelenléte alapján – egy-egy félév végén névsort ad le a Testnevelési Tanszéknek. A Tanszéken a névsor alapján írják alá a leckekönyvet. A klub vezetője testnevelési kártyát nem ír alá.


Miért ez a nevünk?

Az első fél évben még nem volt nevünk. A kamara terem nyitott ajtaján többször is benézett az Angol Tanszék egyik oktatója. Egy alkalommal megjegyezte, hogy itt mindig olyan  jó a hangulat. Ekkor határoztam el: legyen ő (Rohonyi András) a névadónk. Azt gondolom, hogy a Jó Hangulat Klub elnevezés találó. Aki nem hiszi, nézze meg a képeket, vagy járjon utána! Bárki, bármikor jöhet! Újabban a Népek Táncai nevet hasznájuk, mert ez jobban kifejezi a lényeget.


Miben hasonlítunk más IFD hobbiklubhoz?


Miben térünk el a hasonló kluboktól?


Miben térünk el a klasszikus táncházaktól?




Népek táncai és a színvonal

Tisztában vagyok azzal, hogy népek táncainak hiteles megtanításához a lépések megtanításán kívül fontos a stílus és a tánchoz tartozó kulturkörnyezet megismerése is. A népek táncai klubokban erre kevés idő jut (egészen más a cél).

A magyar táncok esetében viszont illene kicsit többet beszélni erről a kérdésről. A jövőben mindent megteszek, hogy így legyen.

triok Várom olyan néptáncosok segítségét, akik le tudnak ereszkedni a népek táncai pajta-tánc (barn dance) színvonalára. Nagyon fontos, hogy a segítség előtt legalább egy estét eltöltsenek velünk azért, hogy megismerjék az általunk képviselt (sokak által lenézett) műfaj lényegét.


Nem csak mi létezünk!

Aki egy bizonyos nemzet (magyar, görög stb.) táncait hitelesebben és mélyebben szeretné megismerni – képzett oktatók szakszerű oktatása mellett –, ne bennünket válasszon!

A Veszprémi Egyetemen régóta működik egy magyar táncház. Az ország különböző tájegységeinek táncaival szakképzett oktatók ismertetik meg a tagokat. Részletesen foglalkoznak a táncok stílusával és kulturkörnyezetével is. Időnként fellépéseik is vannak. Érdemes látogatni a klubot hétfő esténként 20 órától (E kamara).

Aki egy jó hangulatú csoportban énekelni  is szeretne (természetesen sok-sok fellépéssel), válassza az Egyetemi Énekkart! Nem fogja megbánni!




Múltunk, jelenünk és jövőnk

A klub létrehozásának ötlete már 1993-ban felvetődött. Miért kellett ilyen sokáig várni a megvalósítással? A Jó Hangulat Klub létrejöttének előzményeiről és eddigi működéséről találhatnak az érdeklődők hasznos olvasmányt.


Timár Lajos
2022. máj. 19.


home (Lord of the Dance)