Egyik lelkes klubtagunk meghívására Szentendrén, a Rákóczi Ferenc Általános Iskolában és Gimnáziumban egy francia délután keretében népszerűsíthettem a népek táncai közösséget formáló műfaját. A hangulat néhány perc alatt az otthoni fogadtatást idézte.
A táncolók gimnazisták lettek volna, de nem jelentek meg. Néhány tanárnő és sok alsó tagozatos kisiskolások aktív részvételének köszönhetően kb. harmincan táncoltuk végig a a nyolvan percet. Ismét bebizonyosodott, hogy a kisiskolás korúak és a tanárnők fogékonyak a szép zenére és az igazi táncra. A nagyobbak és a gimnazisták inkább elkerülik az ilyen programokat, mivel nem ismerik.
Ismét felvetődött bennem a már 14. éve foglalkoztató kérdés. Miért nem használják ki Veszprémben is népek táncai műfaj kisiskolásokat megmozgató erejét? Miért kell elutaznom más városokba ezért?
2012. év első kihelyezett táncestjét tarthattam január 28-án az Örömhír evangélikus óvoda farsangi bálján. A bált az óvodás gyerekek szülei számára rendezték. A bálozó szülők jelentős része vett részt a táncokban. Legnagyobb sikere a körtáncoknak volt.
A táncprogramot vidám és elmés csapatjáték előzte meg. A népek táncai blokkot követően a veszprémi klezmer zenekarból alakult duó szolgáltatta a talpalávalót.
A mellékelt képeket a http://www.oromhirovoda.blogspot.com/ címen közzétett felvételek közül választottam.
A népek táncai műfaj sikerét most már sokadik próbálkozásom bizonyítja. Bárcsak katolikus bálokon is igényelnének egy ilyen táncok házát (például saját plebániámon, a Regina Mundi)!
2012. május 5-én Budapesten, a Szent Család plébánia közösségi termében tarthattam táncestet (Szikszai Bálint szervezésében). A 1520 résztvevő 19.30 és 23 óra között kiváló hangualtban és nagy lelkesedéssel táncolta végig a 20 koreográfiát. A körtáncokon kívül számos páros tánc szerepelt a programban. A triók közül csak a Trojka szerepelt, mivel az hölgyek alig voltak többségben. A tanulási kedv külön dicséretet érdemel. Ádám atya (plébános) is aktivan részt vett valamennyi táncban.
A felvétel videóról készült, ezért életlen. Mihelyt megkapom a fényképezőgéppel készített felvételeket, kicserélem.
Május 7-én a veszprémi Kozmutza Flóra iskolában tarthattam táncdélutánt egy májusfa-állító program keretében. A 60-70 résztvevő a játékos körtáncokon kívül óriási lelkesedéssel fogadta a keringőt és a foxtrottot is. A tanárok teljes energiával vetették be magukat a táncokba.
Gyógypedagógia intézményben először jártam. A gyerekek tapsa és mosolya meggyőzött arról, hogy érdemes volt kipróbálni a népek táncai műfajt ilyen iskolákban is. A táncoknak (főleg a körtáncoknak) gyógyító ereje is lehet, ha a nevelők szeretetével párosul. Egy bibliai idézettel (Izaias 35,6) zárom rövid beszámolómat: Ugrándozik majd a sánta, mint a szarvas.
Május 25-én a székesfehérvári Szent István Művelődési Ház Szent Imre termében tarthattam népek táncai estet 19 órától. Sok körtánc, sok partnercserés páros tánc és két trió is szerepelt a programban. A várakozásomon aluli kis létszám (12) ellenére jó hangulatban telt el a közel három óra.
A körtáncokat (Yah Ribbon, Elemek tánca, Carolan Welcome, Kerekes, Pleskavac, Palamakia, Mayim, Táncra hívogató, Carnevalito, Rekecsini), a triókat (Trojka, Studentenpolka) és a páros táncokat (Mexikói keringő, Lord of the Dance, La Chapelloise, Jagermarsch, Fenyegető polka, Tarantella, Esküvői keringő) hamar megtanulták és élvezettel táncolták.
Először használhattam volna csiptetős, hordozható mikrofont. Sajnos, nem volt rá szükség.
Nem hiszem, hogy a művelődési ház szorgalmas látogatói közül ne akadt volna legalább húsz érdeklődő (pl. táncházakba járó). A jelenlevők lelkesedése valamelyest enyhítette a kis létszám okozta nehézségeket. Külön dicséretet érdemel két gyerek, akik lelkesedése példamutató. A művelődési ház gyönyörű Szent Imre terme akár ötven résztvevőt is be tudott volna fogadni. Remélem, ez a vágyam is teljesül egyszer.
Egy régi klubtag (intormatika tanár tanítvány, jelenleg gimnáziumi tanár), Adrienn leveléből idézek.
A tavalyi tanév során 3 alkalommal is sikerült táncot tanítani a tanulók számára. Az első alkalom a télen, egy idegen nyelvi klubdélután keretein belül valósult meg. Sajnos idő hiányában csak 3 táncot sikerült eltáncolnunk: Norwich harangjai, Specknerin és a Carolan’s welcome táncokat. Nem voltunk sokan, de a 10-15 tanuló nagyon lelkes volt.
A második alkalommal a művészeti munkaközösség, azon belül testnevelés szakos kollégák kértek meg, hogy kb. 45 percet táncoljunk (március végén). Sajnos itt a gyerekeknek kötelező volt feliratkozni 1-1 helyszínre, így akadtak páran, akiknek kényszer volt beállni. Nagyon jó volt látni, hogy még ezek a gyerekek is mennyire jól érezték magukat, és a 45 perc helyett 2,5 órát táncoltunk, szó szerint kifulladásig, körülbelül 20-30 tanulóval (néha cserélődtek a gyerekek, volt, aki 45 perc után hazament, de jöttek is a helyükre, akik esetleg más helyszínen végeztek, és kedvet kaptak). Két lelkes kolléganő is szinte végig kitartott. Minden tánc előtt röviden átnéztük a lépéseket, ha kellett, többször is megismételtük, lassan. Így a zenével már egész ügyesek voltak. A nemek aránya is egészen jó volt, a társaság harmada fiúkból állt. Sajnos a triókat nem mertem megpróbálni, pedig biztosan élvezték volna a gyerekek. Először körtáncokkal indítottam: Makedonka, Corrido, Elemek tánca, Carolan’s welcome. Eddigre már jól bemelegedtek a gyerekek, így a páros táncccal folytattam, a Tennessie Wig Walk-kal. Sajnos ez elég nehéznek bizonyult a számukra, kétszer is nekifutottunk, de nem sikerült megtanulni, sokan összezavarodtak. Így a második próbálkozás után félbehagytuk a táncot. Ezután jött a La chapeloise, aminek nagyon nagy sikere volt, kétszer is el kellett táncolni. Majd eltáncoltuk a Lord of the Dance-et, a finn esküvői keringőt, az Oh Susannát szintén kétszer, és a végén a Zorbát is. Nagyon jó élmény volt számomra és a gyerekek számára is ez a „táncest”.
A harmadik alkalom az utolsó tanítási napon a diáknap keretein belül adódott. Ide már nem volt kötelező jelentkezni, így csak 16 tanuló jelentkezett önként, többnyire azok a lányok, akik az előző alkalommal, vagy alkalmakkal is táncoltak. Szerencsére volt 4-5 lelkes fiú is. Eltáncoltuk a Makedonka-t, Corrido-t, a Serény magyarost, a Carolan’s welcome-ot, a Hava nagila-t, a Gwenspolkát, a Spanyol keringőt, a Fenyegetős és Meghajlós polkát, a St. Bernhardt keringőt. Végül páros tánccal fejeztük be, a La chapelloise-zal. Sajnos itt csak 1 órát kaptunk, így nem tudtuk folytatni a táncot, mert utánunk tanárdiák meccsek kezdődtek. A gyerekek itt is nagyon lelkesek és ügyesek voltak.
Bízom abban, hogy az idei tanévben is kapok lehetőséget. Abban is bízom, hogy kedvet kapnak majd a táncokhoz, és megtapasztalják ezt az érzést, amit mi (klubtagok) a táncesteken megtapasztalunk. Nem tudom elégszer megköszönni Neked Lajos ezt a klubot, ezt a lelkületet, amit itt érzünk, és kapunk, és remélem, hogy még sokáig járhatunk ide Hozzád!
Adrienn
Örültem ennek a beszámolónak, mert ismét meggyőzött arról, hogy gimnáziumi fiatalok is szívesen fogadják a népek táncai műfaját. Adrienn óriási munkát végeztél. Remélem a folytatásra is lehetőséget kapsz. Végre, tizenöt év elteltével elértem, hogy a népek táncai nélkülem is megy.
Kisiskolásoknak tarthattam táncórát 2012. november 23-án (már nyolcadszor). Első alkalommal néhány körtánc (Carnevalito, Elemek tánca, Carolan Welcome, Pleskavac, Seven Jumps) szerepelt a programban. A többi alkalommal a páros táncok arattak sikert (Mexikói keringő, Fenyegető polka, Raspa, Jingle Bells). A triók közül a Trojka szerepelt a programban. A koreográfiákat kicsit egyszerűsíteni kellett.
Kár, hogy egyéb szakkörök a harmadikosokat és a negyedikeseket kizárják a táncból. Mivel a másodikosok angol szakköre is egybeesik a tánc idejével, sok lelkes másodikost is nélkülözni kellett. Hiányoznak. A mellékelt felvételek talán kifejezik az elsősök és másodikosok vonzódását a számukra bizonyára szokatlan műfajért.
Tizenöt éve szeretnék szülőkkel és gyerekeikkel együtt eltölteni egy táncórát. Egy másik vágyam: az iskola tanárait megtáncoltatni (pl. körtáncoltatni). Felérne egy aerobic órával. Igaz, másfajta zenére és ingyen. Bízom benne, hogy Krisztina tanárnő ezt is megszervezi. Addig is: várom a többi táncórát. (Karácsonyig összesen 11 alkalommal
tarthatok táncórát.)
2012. október 9-én a Hotel Magister hagyományos Szüreti Mulatságán 21 és 22 óra között tarthattam népek táncai órát. A táncok sorrendje: Carnevalito, Corrido, Pleskavac, Kerekes, Trojka, Jagermarsch, Korobuska, Palamakia, Mayim mayim, Seven Jumps.
Hasonlóan mint három évvel ezelőtt, most is lelkesen fogadták a mulatság résztvevői a körtáncokat, a páros táncokat és egy triót. A táncolók létszáma (negyvennél is több), tanulási kedve és tánctudása minden képzeletemet felülmúlta. A mulatságra érkezők száma közben jelentősen gyarapodott. Így sok nézője is volt
a táncoknak. Lényegében egy rögtönzött bemutatónak lehettek nézői.
Reméltem, hogy a mulatságon táncolók közül sokan eljutnak egyszer at E kamarába is, valamelyik csütörtöki napon.
Egy hónappal később ez a reményem valóra vált.
Örülök, hogy a népek tánca műfaja az egyetemen belül is terjed. (A kulturális programok szervezői lassan rájönnek arra, hogy pályázati pénz nélkül is lehet színvonalas műsort kialakítani. Kár, hogy a szakestek szervezői még fellépésekben gondolkodnak. 15 év alatt csak egy francia szakesten szinesíthette a programot a népek táncháza.)