Elindító és lendületben tartó „vezető”


1997-ben





Timár Veronika (balra) és Timár Lajos (jobbra)
a Mexikói keringőt
tanítják 1997 októberében


Timár Lajos – instructor, caller

Vegyészmérnöki diplomával tanárjelölt hallgatóknak informatikát tanító egyetemi docens, akinek egyik hobbija különféle népek táncainak tanítása. Táncolni is szeret, de a tanítványok rendszerint jobb táncosok.

12 évvel később

1997. május 12-én indította el a klubot, hallgatói kezdeményezésre. Egy harminc évvel korábbi müncheni folk dance club tapasztalatai segítették át a kezdeti nehézségeken. A Münchenből hozott régi felvételek (Virginia reel, Tarantella, Gyorgyevka, Just because stb.) koreográfiái csak halványan éltek emlékeiben. Veronika lánya e homályos emlékképek alapján használható koreográfiákat alkotott. (Később kiderült, hogy az emlékképek nem is voltak olyan homályosak.)

Az önként vállalt caller szerepkör ma már sokkal könnyebb. Német nyelvterületen sorra jelennek meg olyan CD-k, amelyekhez a táncleírásokat is mellékelik. Igaz, ezeket előbb értelmezni kell, ki kell dolgozni a megtanítás folyamatának egyes fázisait. Ez csak idő kérdése. Ugyancsak idő kérdése az egyes táncestek menetének összeállítása is.

Az állandó önképzés és felkészülés teszi széppé az informatika oktatását is. A caller szerep hasonló szépségeket rejt magában.

lovag 2013. január 19-én, Budapesten, a Hagyományok Házában a Népek Táncai műfaj honosításáért és 15 éves munkájáért a Magyar Kultura Lovagja címet adományozták a klub vezetőjének. A címre pályázók a klubtagok voltak, egy évig titokban tartották szándékukat.
a lovaggá ütés videofelvétele

A Veszprém TV 2015. május 28-án Kilátó kulturális műsorában foglalkozott a klubbal

A klubvezető 25 éves tevékenységét 2022. március 11-én Veszprém város Pro urbe díjjal jutalmazta. oklevel


A díjátadás videófelvétele

A Veszprém TV 2022. márc 31-én Kilátó kulturális műsorában – 7 perces összeállítással – foglalkozott a klubbal

A felkészülés kulisszatitkaiba enged betekintést néhány vidám történet.

e-mail cím: timarl@almos.uni-pannon.hu


Timár Veronika – társoktató, caller

13 évvel később Jelenleg könyvtárosként dolgozik a Cholnoky könyvtárban. Egyik hobbija a tánc.

Az első két évben nélkülözhetetlen szereplője volt minden táncestnek. Szinte valamennyi táncot ő tanította és vezényelte. A koreográfiák végső formájának jóváhagyásában és kialakításában, a lépések finomításában ma is aktív résztvevője a klubéletnek.

A saját bálok (tánczvigalmak) ötlete és azok szerkezetének kialakítása az ő érdeme. Bátor kísérlete a táncrend feléesztésére sikerült (1998. febr. 12.). A táncvigalmak egyik fő vonzereje ma is a táncrend.

Mit jelent számára a tánc? Erről olvashat az érdeklődő egy  – a KALÁSZ folyóiratban megjelent – cikket.  



Mit jelent a vezető  szerep?

Egy népek táncai hobbiklubban minden tag egyenrangú. A klub vezetői azonban kivételek. Ők azok, akik a táncokat megtanítják és vezénylik. A vezénylés ma már külön szakma az ún.  square dance klubokban. Úgy hívják: caller. Tamas es Brigi A klubtagok közül ki kell emelni Ondró Tamást ás Oláh Brigittát (a képen), akik 11 évet töltöttek el a klubban, rendszeresen járva a táncestekre. Tamás más táncházakból (magyar, ír és délszláv) hozott táncokat is megtanított. Magyar táncok tanításában jelenleg is részt vesznek. (2009 óta ritkábban)

Éva Az utóbbi években Lincymajer Éva aktivitása pótolta Tamás és Brigitta korábbi lelkesedését. A bálok állandó játékmestere, a táncestek állandó résztvevője. Sokat segít a tabításban és a vezénylésben is.
A báli játékokhoz felhasznált zenei anyaga kiváló kiegészítése a bálok zenei anyagának. Ez az összeállítás később a tombolatárgyak közé kerül.
A vezénylés lényegében azt jelenti, hogy a caller a tánc koreográfiájának egymást követő alapfiguráira hívja fel a figyelmet (bekiáltja). Ilyen figurák a dos-a-dos a partnerrel , csillag, szökdelés. A square dance  klubokban jelenleg kb. 80 figura létezik, ún. caller-tanfolyamokon lehet ezeket elsajátítani. Általában a szám szövege arról szól, hogy mit kell tennünk. A közismert Just because négypáros énekese pl. swing your corner lady and promenade you go  szöveg éneklésével figyelmezteti a táncosokat a megfelelő figurára.

Az international folk dance kicsit más műfaj. Itt a táncok (koreográfiák) megtanítása legalább olyan fontos, mint a vezénylés.

A tánctanítás egyik módja az utánzás, amikor az oktató megmutatja a lépéseket és a többiek követik. Az utánzás módszere inkább a körtáncokra alkalmazható.

A másik módszer pedig a magyarázó módszer. Az oktató a tánc fő részeit megmagyarázza, majd meg is mutatja a hozzá tartozó lépéseket. A rövid, zene nélküli gyakorlást gyorsan követi a zenés változat. A partnercserés koreográfiák esetében általában szükség van a magyarázó szövegre is.

A mienkhez hasonló népek táncai  klubokban a caller-nek inkább instructor, azaz oktató szerep is jut, hiszen minden alkalommal vannak kezdők, akiknek meg kell tanítani minden táncot.

A caller-re, instructor-ra figyelni annak is illik, aki a táncot már jól ismeri! A táncot jól ismerők úgy segíthetnek a caller-nek, hogy olyan partnert választanak, aki még nem ismeri a koreográfiát. Egy másik unaloműző lehetőség: bemutatják a táncot (pl. Virginia Reel) a többieknek.



Egyéb tisztségek

A második báli zenekar vezetője: Almásy András. Tagjai: Szántai Orsolya, Triebl László és mások. 2009 óta ritkán játszanak. Ma már egyáltalán nem játszanak.

Báli játékmesterek: Linczmajer Éva (korábban, sok évig Triebl Zsuzsanna, Tari Mária)

A videozás felelősei: Timár Lajos, Tamás Ákos, Etler László, Almásy András, , és Bertalanffy Tibor. 2002 februárja óta minden táncestről készül kb. 30 perces videofelvétel (Timár L.). Ezek DVD-re kerültek.

Főfényképész, video- és tablófelelős: Timár Lajos, Etler László (Régebben Tamás Ákos és Zsámboki Zoltán is)



Támogatók

2013 kozepe felé Támogatónk (szponzorunk) – mai értelemben – nincs. A táncestekhez csak  megfelelő helyiségre van szükségünk. Az E kamarát a Veszprémi Egyetem Közművelődési Titkársága (titkár: Felföldi Gábor, aki Karl Ildikó és Nagy Károly utóda) biztosítja számunkra ugyanúgy, mint minden más, a Titkárság keretében működő, öntevékeny csoportnak.

Táncesteken és bálokon beérjük egy Aiwa Hi-Fi berendezéssel  (100 W hangfallal). Ezt egy belső pályázaton  nyertük, amely pályázat beadására dr. Győrvári János beszélt rá. Másfél évig saját, sokkal gyengébb teljesítményű készülékkel dolgoztunk.

2003-ban, DSzB pályázaton nyert hetvenezer forintért egy Panasonic HiFi készüléket vásároltunk, amit báljainkon használunk. Legújabb LG készülékünk (perselyezésből jött össze annak ára) már pen drive-ról is működik. Ez a megoldás jelentősen megkönnyíti a táncest lebonyolítását.

Bevételünk nincs, legfeljebb kiadásunk. A bálokhoz szükséges dekorációs anyagok, gyertyák stb. költségeit (néhány ezer Ft) és a tombolatárgyak többségét a klubvezető önkéntes adakozásával teremtjük elő.

A zenei hanghordozókkal (CD, DVD, a fényképezéssel és a videozással) kapcsolatos kiadások jelentős részét a vezető zsebpénzéből fedezi. 2003 és 2004 között e kiadások egy részét a DSzB pályázatokon nyert összegek fedezték. A pályázati rendszer bonyolítása miatt 2005-től visszatértem a zsebpénzes módszerre.

Aki úgy gondolja, hogy így nem éri meg, nézze meg a képeket és a videofelvételeket!



Lelki szponzorok

Az erkölcsi támogatók (lelki szponzorok) igen sokan vannak. Egy részük egyetemi dolgozó, más része külső intézmény vagy személy.

A támogatók között első helyen van a Timár család, hiszen a családtagok megértése és türelme nélkül a klub nem létezne.

Talán még ennél is nagyobb a klubtagok  kitartó támogatása, hiszen nélkülük a családi támogatás sem érne semmit.


(Timár Lajos, 2022. március 14.)



home (Lord of the Dance)