2007 nyarán egy jól sikerült sárospataki táncest számomra megadta az alaphangulatot.
Sajnos a folytatásban még kevesebben jöttünk össze (ősszel kicsit többen, mint tavasszal és nyáron), mint a tizedik évben.
Továbbra is az utánpótlás hiányzik. A bálokon egyelőre még nem látszik a létszámcsökkenés. Mindhárom bálunk igen jól sikerült.
Kiemelekedő volt a harmincadik. Ebből az alkalomból az egész táncrendet kis zenekarunk (Gróf Band) vállata.
2007 szeptemberében egy amerikai táncestet is tarthattam a Megyei Könyvtárban. 2008. június 7-én sikere volt
ózdi kiruccanásomnak is, ahol egy lakodalom keretében népszerűsíthettem az IFD műfaját. Ismeretlenül kerültem egy bajai lakodalomra 2008. augusztus 9-én. A násznép lelkesen
fogadta a népek táncai műfajt.
A létszám nem csökkent tovább, de nem is nőtt. A jó hangulat még a régi. Az egyetemista utánpótlás hiányzik a legjobban. 2008. októberében egy nemzetközi konferencia keretébem szerepelhettem a népek táncai programmal.
Óriási sikere volt. Mintegy hetven angoltanár vett részt a táncokban. 2009. első kihelyezett táncestjét Herenden tarthattam. A farsangi bál minden idők legjobb báljai közé sorolható. A táncrend
harmincnegyedszer is jól működött.
A létszám újra nőtt, új egyetemisták is érkeztek. A fiúk száma sokszor elérte a lányokét, ami a páros táncoknak kedvezett. Lovagjelöltek sem hiányoztak. 2010. június 10-én tartottuk 400. táncestünket. A várható báli létszám és a szép ruhák egy rendkívüli táncrend összeállítására ihlettek. Sikere volt. 2009 őszén három kihelyezett táncestet is tarthattam (Magister, Simonyi iskola, Százhalombatta). A bálok hangulata és a résztvevők lelkesedése változatlan.
A létszám nőtt, új egyetemisták is érkeztek. A fiúk száma sokszor elérte a lányokét, ami a páros táncoknak kedvezett. Lovagjelöltek sem hiányoztak. 2011. március 4-én tartottuk 40. bálunkat. Három kihelyezett táncestet is tarthattam (Budapest, Tapolca és Szentendre). A bálok hangulata és a résztvevők lelkesedése változatlan. Örvendetes, hogy balatonalmádi testvérklubink is jól működik, nyáron is kellett két táncestet tartani. 39. bálunkat egy nyilvános leánykérés, 40. bálunkat pedig egy palotásbemutató (titokban próbáltak, mindenkinek meglepetés volt) tette emlékezetessé.
A létszám nem nőtt, de nem is csökkent. Új egyetemisták is érkeztek, van utánpótlás. A fiúk száma sokszor elérte a lányokét, ami a páros táncoknak kedvezett. Lovagjelöltek sem hiányoztak, bár kevesebben vannak, mint néhány évvel ezelőtt. 2012. május 11-én tartottuk 44. bálunkat. Ezen a bálon lettünk pontosan 15 évesek. Négy kihelyezett táncestet is tarthattam (Veszprém, Budapest, Veszprém, Székesfehérvár) 2012. május végéig. Az almádi testvérklub továbbra is jól működik. A bálok hangulata és a résztvevők lelkesedése változatlan.
A létszám tovább nőtt, főleg egyetemisták érkeztek. Nem volt ritka a 60 körüli létszám. Van utánpótlás. A fiúk száma sokszor elérte a lányokét, ami a páros táncoknak kedvezett. Az első órában sokkal több úr érkezett, min hölgy. 2013. január 10-én tartottuk 500. táncestünket. Az almádi testvérklub továbbra is jól működik. Kisiskolásoknak, Szentkirályszabadján minden héten tartottam táncórát. A bálok hangulata és a résztvevők lelkesedése változatlan.
2013. január 19-én a klubtagok titokban tartott pályázata alapján a klub vezetőjének 15 éves munkájáért a Hagyományok Házában a Magyar Kultúra Lovagja címet adományozták.
A létszám kissé tovább nőtt, főleg egyetemisták érkeztek. Nem volt ritka a 60 körüli létszám. Van utánpótlás. A fiúk száma sokszor elérte a lányokét, ami a páros táncoknak kedvezett, a trióknak kevésbé. Az első órában sokkal több úr érkezett, min hölgy. 2014. május 16-án tartottuk 50. bálunkat. Az almádi testvérklub nyáron is jól működik. Kisiskolásoknak, Szentkirályszabadján minden héten tartottam táncórát. A bálok hangulata és a résztvevők lelkesedése változatlan.
A második félévben egy lett (Inita) és egy örmény (Ani) résztvevője is volt a táncesteknek. Van már néhány örmény és lett táncunk is.
2014. aug. 2-án Törökbálinton egy lakodalmon (Noémi és Lali) tarthattam népek táncai órát. Sikere volt.
A létszám változatlanul nagy, nemcsak egyetemisták vettek rész a táncesteken. Van utánpótlás. A fiúk száma sokszor elérte a lányokét, ami a páros táncoknak kedvezett, a trióknak kevésbé. 2015. május 7-én tartottuk 600. táncestünket. Az almádi testvérklub nyáron is jól működik. Kisiskolásoknak, Szentkirályszabadján minden héten tartottam táncórát. A Padányi Katolikus Iskolában minden szerdán tarthattam táncórát negyedikeseknek. A bálok hangulata és a résztvevők lelkesedése változatlan.
2015. június 8-án a Padányi iskolában lengyel diákokkal ismertettem meg a népek táncai közösségformáló erejét.
A létszám változatlanul nagy, nem csak egyetemisták vettek rész a táncesteken. Továbbra is van utánpótlás. A fiúk száma sokszor elérte a lányokét, ami a páros táncoknak kedvezett, a trióknak kevésbé. Az almádi testvérklub nyáron is jól működik. Kisiskolásoknak, Szentkirályszabadján minden héten tartottam táncórát. A bálok hangulata és a résztvevők lelkesedése változatlan. Sokáig az M épóletbe kényszerültünk az E felújítása miatt. Az új környezet sem törte meg a 19. éve tartó lendületet.
2016. jún 26-án az arácsi művelődési házban tarhattam nagy sikerű táncestet.
Az átlagos létszám kissé csökkent az elmúlt évekhez képest. Új egyetemista alig van, különösen a 2. félévben. Az utánpótlás inkább a nem egyetemisták közül való. A fiúk száma sokszor elérte a lányokét, ami a páros táncoknak kedvezett, a trióknak kevésbé. Az almádi testvérklub nyáron is jól működik. Kisiskolásoknak, Szentkirályszabadján minden héten tartottam táncórát. A bálok hangulata és a résztvevők lelkesedése változatlan. A kihelyezett táncestek (Arács, lengyel diákok Csopakon, lengyelek a Padányiban, táncest a Párbeszéd Házában Budapesten, reneszánsz táncok az Evangélikus Óvodában kisdiákoknak, táncest Vilonyán szlovákiai magyaroknak) igen jól sikerültek. 8 alkalommal nyugdíjasoknak is tarthattam táncdélelőttöt a Veszprémi Művelődési Központban.
A nyugdíjas klub résztvevői közül sokan a nyári almádi táncesteken is megjelentek.
Az átlagos létszám nem csökkent az elmúlt évekhez képest. Új egyetemista kevés van, különösen a 2. félévben. Az utánpótlás inkább a nem egyetemisták közül való. A fiúk száma sokszor elérte a lányokét, ami a páros táncoknak kedvezett, a trióknak kevésbé. Az almádi testvérklub nyáron is jól működik. Szentkirályszabadján kisiskolásoknak minden héten tartottam táncórát. A bálok hangulata és a résztvevők lelkesedése változatlan. A kihelyezett táncestek (Arács, Vilonya) igen jól sikerültek. Az Agóra Művelődési Házban nyugdíjasoknak is tarthattam táncdélelőttöket. Új jelenség a népek táncai történetében: a nyugdíjasok színpadra is vittek néhány táncot, ráadásul sikerrel (Agóra, Alsóörs, Balatonakarattya, Cserkeszőlő, Herend).
A nyugdíjas klub résztvevői közül sokan a nyári almádi táncesteken is megjelennek. Újdonság az is, hogy sok külföldi diák is csatlakozott hozzánk (mexikói, indiai, bangladesi, szíriai stb.).
A szentkirályszabadjai óvodában is tartottam táncfélórákat. A népek táncainak 2 lakodalmon (Balatoncsicsó, Kádárta) is sikere volt. A viszgaidőszakban egyre több nyugdíjas jelenik meg az E kamarában.
Az átlagos létszám nem csökkent az elmúlt évekhez képest. A létszám az első félévben nagyobb volt, mint a másodikban. Az utánpótlás egyre inkább az egyetemisták közül való. Az első félévben viszonylag sok elsős egyetemista is csatlakozott hozzánk. A fiúk száma sokszor elérte a lányokét, ami a páros táncoknak kedvezett, a trióknak kevésbé. Az almádi testvérklub nyáron is jól működik. Szentkirályszabadján kisiskolásoknak minden héten tartottam táncórát. A bálok hangulata és a résztvevők lelkesedése változatlan. A kihelyezett táncestek (Arács, Hárskút) igen jól sikerültek. Az Agóra Művelődési Házban nyugdíjasoknak is tarthattam táncdélelőttöket. Új jelenség a népek táncai történetében: a nyugdíjasok ismét színpadra is vittek néhány táncot, ráadásul sikerrel (pl. Ki mit tud döntő, Jásd, Cserkeszőlő).
A nyugdíjas klub résztvevői közül sokan a nyári almádi táncesteken is megjelennek. Újdonság az is, hogy sok külföldi diák is részt vesz táncestjeinken (mexikói, indiai, jordániai, kambodzsai, szíriai stb.).
A szentkirályszabadjai óvodában is tartottam táncfélórákat. A viszgaidőszakban egyre több nyugdíjas jelenik meg az E kamarában.
Az átlagos létszám nem csökkent az elmúlt évekhez képest, de nem is nőtt. A második félév rövidre sikerült a vírushelyzet miatt. Az utánpótlás egyre inkább az egyetemisták közül való. Az első félévben viszonylag sok elsős egyetemista is csatlakozott hozzánk. A fiúk száma sokszor elérte a lányokét, ami a páros táncoknak kedvezett, a trióknak kevésbé. Az almádi testvérklub nyáron is jól működik. Szentkirályszabadján kisiskolásoknak minden héten tartottam táncórát. A bálok hangulata és a résztvevők lelkesedése változatlan. A kihelyezett táncestek igen jól sikerültek. Az Agóra Művelődési Házban nyugdíjasoknak is tarthattam táncdélelőttöket. Új jelenség a népek táncai történetében: a nyugdíjasok ismét színpadra is vittek néhány táncot, ráadásul sikerrel (pl. Ki mit tud döntőben elért arany fokozat).
A nyugdíjas klub résztvevői közül sokan a nyári almádi táncesteken is megjelennek. Újdonság az is, hogy továbbra is sok külföldi diák vesz részt a táncestjeinken (mexikói, indiai, jordániai, kambodzsai, szíriai, kínai stb.).
A szentkirályszabadjai óvodában is tartottam táncfélórákat. A viszgaidőszakban egyre több nyugdíjas jelenik meg az E kamarában. Egyik legnagyobb élményem a 2020. március 7-én tartott zsidó táncdélután Balatonfüreden, a Zsidó Kiválóságok Házában. Nyáron a szabadban tartott táncestek száma jelentősen nőtt Balatonalmádiban.
A covid-járvány miatt a második félév március 12-én véget ért. Digitálisan nem lehet táncolni.
A járvány miatt csak egyetemiek (hallgatók és dolgozók) látogathatják a táncesteket. Igen kevesen (15-20) vagyunk minden csütörtökön. A második félév tánc szempontból majdnem teljesen elmaradt.
Júniusban a ligetben táncoltunk. Balatonalmádiban és az Agórában nyáron is volt népek táncai. A bálok elmaradtak.
Végre egy teljes tanévet végig táncolhattunk. 3 bálunk közül a farsangi és a tavaszi kiemelkedően jól sikerült. A tavaszi bálon (70. bál!) voltunk 25 évesek. Nagyon sok régi (ma már nem aktív) klubtag is megjelent. Az egyetemi utánpótlás akadozik, viszonylag kevesen vannak az újak. A népek táncai meghívások folytatódtak (Zsidó Kiválóságok Háza, Balatonfüred, Arácsi Népház, Civil Nap, Könyvhét, Hittanos táborok). Balatonalmádiban egész nyáron, az Agórában augusztustól táncolhattunk. 25 éves tevékenységemet Veszprém város Pro Urbe díjjal jutalmazta. 9 éves iskolai és óvoda táncoktatásomat Szentkirályszabadja Pro Szentkiráéyszaba kitüntetéssel jutalmazta.
3 bálunk kiemelkedően jól sikerült (100 feletti létszám, sok gyerek). Nagyon sok régi (ma már nem aktív) klubtag is megjelent a bálokon. Az egyetemi utánpótlás továbbra is akadozik, viszonylag kevesen vannak az újak. A népek táncai meghívások folytatódtak. A csütörtöki táncesteken általában 21 óráig voltunk viszonylag sokan (30). Később a létszám feleződött. Általában sokféle korosztály van jelen (nyugdíjasok is). Az OTDK résztvevők számára szervezett rendkívüli táncest kiemelkedően jól sikerült. A 35-40 résztvevő 120 percet táncolt. Januárban Balatonarácson volt egy szabadtéri tánc is (meghívásra) egy disznótoros rendezvény keretében. Az EKF programok részeként ukrán, német és lengyel táncot tanítottunk, nagy sikerrel és aktív részvétellel. A Fnyves Malomban (Veszprém, tulajdonos: Tamás Péter, egykori klubtag) 3 alkalommal táncoltattam 7–12 éves fiatalokat.
3 bálunk kiemelkedően jól sikerült (100 feletti létszám, sok gyerek). Nagyon sok régi (ma már nem aktív) klubtag is megjelent a bálokon. Az egyetemi utánpótlás végre nőni kezdett, viszonylag sokan vannak az újak (főleg urak). A csütörtöki táncesteken általában 21.15 óráig voltunk viszonylag sokan (40-50). Sajnos a hölgyak legtöbbször kevesebben voltak, mint az urak. Ezért triókat ritkán tudtunk táncolni. Örvendetes, hogy gyakran jelnnek meg hátukra kötött gyerekkel a táncoló szülők. A Völgyikuti Nyugdíjas Otthonban is sikerült megtáncoltatni sok idős embert. Az Agóra nyugdíjas táncosai folytatták fellépési sorozatukat. Balatonalmádiban az átlagos létszám tartósan 20 felett volt. 2 esküvőn is tarthattam népek táncai 40 percet (az egyik klubesküvő, a 16.).
A harmadik, negyedik, ötödik, hatodik és hetedik évben beszerzett Történeti táncok, Körtáncok, Mitmachtanze 4 és Könnyű táncok akár további három évre elegendők lennének. Természetesen az eddigi táncok készletét csak lassan fogjuk bővíteni. Ez más klubokban is így történik. A fokozatosság fő oka az, hogy a klublétszám kb. egyharmada évről évre megújul (elsősök jönnek, végzősök mennek), az újaknak a régi számok is újak.
Nemrég olvastam egy érdekes cikket az IFD műfaj haláláról. A szerző szerint a műfaj azért haldoklik, mert a legtöbb oktató arra törekszik, hogy minél több új és nehéz koreográfiát tanítson meg, ezzel a teljesen kezdők kedvét szegi. A cikkíró fontosnak tartja azt is, hogy az évek során kialakult sikerszámok (pl. Zorba, Virginia Reel, Trio Mixer) szinte minden táncesten szerepeljenek. Egyetértek a szerzővel, és mindent elkövetek, hogy az IFD tovább éljen. Ugyanakkor meggyőződésem, hogy nálunk az IFD egyre népszerűbb lesz. Ezt bizonyítják az országos meghívások és a kihelyezett táncestek. A klubtagoktól elsősorban ebben várok segítséget.
Az E kamarában még van hely (a 400. est után ebben már nem voltam olyan biztos). Nem baj, ha sokan vagyunk. Sok jó ember kis helyen is elfér! Hívjatok másokat, akikhez nem jut el tevékenységünk híre. A bevezetőben említett müncheni barátom is ezt tette: elvitt az ottani klubba, annak ellenére, hogy nem szeretett táncolni. Tulajdonképpen neki köszönhető, hogy létezünk.
Ti, akik már ismeritek a táncestek hangulatát, sokkal hitelesebben tudjátok megszólítani vonakodó, de táncolni szerető társaitokat. A hozott klubtagok száma különösen 2002 és 2006 között nőtt. 2010 és 2012 között újra nőtt. A mellékelt körtánc-felvétel 2010 júniusában készült. Bizonyítja, hogy a népek táncai műfaj továbbra is életképes. A januári, májusi és júniusi létszámok és az estek kitűnő hangulata (videofelvételek alapján is megállapítható) igazolja, hogy vizsgaidőszakban is érdemes összejönnünk. A tizedik és a tizenegyedik évben alig volt utánpótlás, ami jelentős létszámcsökkenést okozott. A 13. és 14. évben jelentősen megnőtt a létszám. A tizenötödik évben megállt a növekedés. A tizenghatodik és tizenhetedik évben újra nőtt a létszám. A húszadik évben viszont kicsit csökkent a létszám. A huszonegyedik évben a létszám ingadozó volt. Nőtt az átlagéletkor.
A klub saját (HÖK pályázaton nyert) videokamerájával, 2014-től pedig saját kamerámmal készült vidám felvételeket szívesen kölcsönzöm minden külső és belső érdeklődőnek. 2002-től a táncesekről és a bálokról DVD felvételek is kölcsönözhetők.
Timár Lajos
(2024. július 2.)