Táncaink — rendszerezve



IFD készlet (repertoire)

Klubestjeinken programjában elsősorban népek táncai szerepelnek. Ezeket – az alább ismertetett elveket figyelembe véve – a következőképpen csoportosítottuk:

A készlet természetesen bővülhet.


Rendszerezési szempontok

Egy tro A rendszerezésnek sokféle szempontja lehet. Egy népek táncai klubban lehetne az egyes nemzetek szerint csoportosítani. Így magyar, német, angol, skót, szerb, horvát, izraeli, görög stb. csoportokat alakíthatnánk ki. Természetesen nem tudnánk minden táncot egyértelműen besorolni (Sternpolka német vagy cseh? Favilla, fakanál – magyar, morva vagy szlovák?)

Mivel a klub elsődleges célja a közösségi szellem kialakítása és erősítése, a párokat nem igénylő körtáncok és az együttműködést igénylő sokpáros koreográfiák kitüntetett szerepet játszanak.

A fő rendszerezési szempont tehát: szükség van-e párokra vagy nincs. A (fél)körtáncok nagy része nem igényel párokat. Így a táncok két nagy csoportra oszthatók: körtáncokra és nem körtáncokra, vagyis páros táncokra.

A páros táncok tovább osztályozhatók: sokpáros és egypáros táncokra. Az egypáros táncok különleges koreográfiújú keringők (pl. Mexikói keringő), polkák (pl. Krebspolka, Cotton Eyed Joe) és más táncokat jelentenek.

A sokpáros koreográfiák egy részénél váltani kell a partnert (pl. Gwen's polka, Ve David, Jägermarsch), másik részénél az együtt táncoló egységet (set) alkotó párok cserélődnek (pl. Flowers of Edinburgh, Szicíliai kör). Partnercsere esetén az eredetit vissza is kaphatjuk (pl. Just because). Vannak olyan sokpáros koreográfiák is, ahol sem a partner, sem a párok nem cserélődnek (pl. Virginia Reel, My Little Girl, Tarantella).

A valóság természetesen nem ilyen egyszerű, hiszen a körtáncok között is vannak olyanok, amelyek párokat igényelnek (pl. Kalendar), a sokpárosak pedig lehetnek triószámok is, amelyekben egy úrhoz két hölgy tartozik (pl. Trio Mixer, Triolett).

Valószínű, hogy ezzel az osztályozással igazi táncpedagógusok nem értenek egyet. Úgy gondolom, hogy az osztályozásnak ez a módja klubunk fő céljának kiválóan megfelel.


Báli táncok

Tánczvigalmainkon a báli tánc fogalmát tágabban értelmezzük, amennyiben azokon körtáncok és párcsererés táncok egyaránt előfordulnak.

A régiesnek tűnő tánczvigalom lényegében erre a kibővített értelmezésre utal. Ugyanakkor a hagyományos, század eleji báli hangulatot is felidézi, amikor is a tánczrend elmaradhatatlan tartozéka volt minden bálnak.

Báljaink táncrendje keringőket, angolkeringőket, egy-egy tangót, csárdást és mazurkát tartalmaznak. Eddigi tánczvigalmaink igazolták várakozásainkat: az ilyen szerkezetű bálokra ma is van igény. A (lélekben) fiatalok ma is szeretnek keringőzni és polkázni. Szívesen vesznek részt körtáncokban, partner- és párcserés táncokban.


Zenei források

A zenét és a táncok leírását több forrásból szerezzük be. A legfontosabbak:

Nemrég egy kíválónak látszó beszerzési forrásra bukkantam az internet-en. Címe: http://users.telenet.be/aads.vzw1/. Itt megrendelhető népek táncai CD-k és táncleírások gazdag választéka található. Az Anglo-American Dance Service (AADS), belgiumi székhelyű cég elsősorban népek táncaival foglalkozik. A zenei anyagon kívül könyvek is beszerzezhető ebben a témában. A kiadványok egy része holland nyelvű, de a CD-k táncleírásai kaphatók német vagy angol nyelven is.

Sajnos, a magyar táncok egyszerűsített (nem színpadi) koreográfiáinak leírásával csak külföldi kiadók foglalkoznak (pl. Fidula, AADS).


Saját készítésű segédanyagok

Táncleírások. A táncok koreográfiájának többé-kevésbé szakszerű leírása folyamatosan készül. Az utóbbi években azonban elhanyagoltam a leírások bővítését. A leírás módja eltér a szakirodalomban szokásostól. Egyfajta informatikus szemléletmód tükröződik bennük, ami nem véletlen, hiszen a készítő informatikát tanít.

Ezeket a leírásokat elsősorban azok a klubtagok használhatják, akik saját környezetükben is szeretnék megkedveltetni az IFD műfaját. Ebben a vállalkozásban (missziós tevékenységben) szívesen segítek.

Zenei hanghordozók. Az eddig előforduló táncok zenéje 6 db 80 perces CD-t tölt meg. Az eredeti anyag jelentős része CD lemezeken és hagyományos lemezeken van.

DVD-k. A klub eddigi működéséről videoösszeállítások készültek. Bármikor bármelyiket bemutatom, ha valaki megszervezi a vetítés helyét és idejét. Elsősorban olyanoknak ajánlom, akik szeretnék megismerni a táncestek és a bálok szereplőit, programját és a rendezvények hangulatát, mielőtt ellátogatnának hozzánk. Az igazi hangulatról azonban csak egy táncesten való részvétel adhat képet.

A SÉD televízió 2000. febr. 25-i farsangi bálunkról 10 perces videoösszeállítást készített. Egy évvel később, 2001. február 16-án ismét készítettek kilenc perces felvételt. A Veszprém TV ugyanezt az eseményt kettő percben foglalta össze. A Veszprém Telvizió 2003. május 8-án is megjelent, és 5 perces riportot készített egy hétköznapi táncestről. Ezeket a rövid összeállításokat bárkinek kölcsön tudjuk adni.



Az adatokat összegyűjtötte és feldolgozta:

2010. július 23.

Timár Lajos

a hobbiklub vezetője (hobbiból)


Táncaink